Anasayfa | İletişim | Künye | Manisa'da, Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Reklam Servisi | Sayılar | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | Sık Kullanılanlara Ekle | Ana Sayfam Yap | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR


 

Döviz Kurları
TCMB Döviz Kurları (14.12.2017)
Döviz Alış Satış
ABD DOLARI 3.8323 3.8392
EURO 4.5316 4.5398
SUUDİ ARABİSTAN RİYALİ 1.0219 1.0237

Adanada Huzur

Barış sürecine de Erdoğan'a da inanıyorlar

Müslüman, Hristiyan ve Musevilerin yüzyıllardır barış içinde yaşadığı Hatay'da barış süreci ilgiyle takip ediliyor.
Barış kelimesinin en güzel anlam kazandığı kentte sürece genel anlamda destek var. Ancak tüm illerde olduğu gibi burada da bazı çekinceler var.

Kategori  Kategori : Özel Haber
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2310
Tarih  Tarih : 06 Haziran 2013 09:54

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Giriş: 10 Nisan 2013 18:085 (Son Güncelleme: 28 Nisan 2013 01:33)

Barış sürecine de Erdoğan'a da inanıyorlar

Barış sürecine de Erdoğan'a da inanıyorlar

Haber 7, çözüm sürecinde Akdeniz dosyasını Hatay'la kapatıyor.. Mersin, Adana ve Osmaniye'den sonra barış ve hoşgörü kenti Hatay'da da vatandaşlarla çözüm sürecini konuştuk.

Tuğba Gömeç ve Ferhat Esnek'in haberi

Müslüman, Hristiyan ve Musevilerin yüzyıllardır barış içinde yaşadığı Hatay'da barış süreci ilgiyle takip ediliyor.

Barış kelimesinin en güzel anlam kazandığı kentte sürece genel anlamda destek var. Ancak tüm illerde olduğu gibi burada da bazı çekinceler var.

İçeriğini henüz tam olarak bilmeseler de atılan adımın iyi niyetli olduğu ve iyi sonuçlanması her kesimin tek dileği.

Siyasi parti il temsilcileri görüş bildirmekten kaçınıyor. İl başkanları ve yöneticiler ‘Parti genel merkezimizin bu konudaki görüşü bellidir' diyerek görüşme teklifimizi geri çevirdi.

Ancak STK'lar sürece olumlu yaklaşıyor ve 30 yıldır süren bu kardeş kavgasının artık son bulmasını istiyor.

HATAYLI VATANDAŞ ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN NE DİYOR?
ÜNİTER YAPIYA DİKKAT EDİLMELİ

Hatay Baro Başkanı Sinan Adnan Akgöl

Ülkemiz adına iyi bir adım. 30 yıldır ülkenin enerjisi kaynağı teröre aktı. Bitirilmesi adına alternatif çözümler olması lazımdı.

Bu adım da olumlu. Ancak içeriği tam olarak bilmiyoruz.

Burada önemli olan mesele çözülürken Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter yapısını korumak. Süreçle birlikte tüm ayrıntıları bilmek vatandaşların hakkı.

Sonuçta bu ülke hepimizin. Adım atılacaksa hepimiz bu adımı atmalıyız.

Sonuç olarak atılması zaruri bir adımdı. Hükümet de bu adımı attı.

Bu göz ardı edilemeyecek bir gelişme.

SON AYLARDA ŞEHİT OLMAMASI SEVİNDİRİCİ

Hatay Şehit ve Gaziler vakfı Ayşe Sürer

Savaşı kim ister ki? Bizim yüreğimiz yandı ama artık anneler ağlamasın. Kürt-Türk-Çerkez-Laz biz hepimiz bir vücudun organları gibiyiz. Benim kendi adıma doğulu çok arkadaşım var. Onlarla aramızda bir sorun yok. Nedeni olmayan bir kavganın içinde olmaya gerek yok.

Süreçle ilgili olarak da içeriğini çoğu insan gibi ben de bilmiyorum. Ama taviz verilmesinden yana da değilim. Televizyonu açtığımız da terörist başını ekranda görüyoruz hep. Bu bizi üzüyor.

Getirileri ve götürülerini hesap edip öyle adım gerektiğini düşünüyorum. En azından son aylarda şehit haberi olmuyor. Bu bile sevindirici.

BARIŞ İÇİN ÇİĞ TAVUK BİLE YENİR

İrade Gazetesi İmtiyaz Sahibi Av. Muhammed Çakır

Taraflar çıkar peşinde ‘zafer kazanma' hevesi peşinde koşmazsa bu süreç çok iyi işler ve sonuca ulaşır. Aslında tüm kesimler bu sürece bir şeyler katmalı.

Barış için çiğ tavuk bile yenir. Ama bu görüşmeler doğru zamanda doğru kişilerle yapılmalı.

Barış cazibedar bir kelime. Ülkede barışın sağlanması Osmanlı modeli ile olabilir. Osmanlı da onlarca millet Osmanlı çatısı altında yüzyıllarca barış içinde yaşadı.

Teröristle pazarlık olmaz. Teröristle barış konuşulmaz. Devlet küçük düşürülüyor. Bu husus kabul edilebilir gibi değil.

Barış süreci ne olursa olsun desteklenmeli. Sabırla beklenmeli. Zira terörün sonlandırılması için sadece bu yol denenmedi. Denenen diğer yollar 30 yıldır akan kanı durduramadı.

Sürecin başarılı olması için doğru zamanlarda ve zaman kısıtlaması olmaksızın her kesimden samimi, sözü geçen, politik olmayan doğru insanı, kanaat önderlerini, toplum liderlerini ön plana çıkarmalıyız. Samimiyet tek başına yetmeyecektir. Global aktörlerin dikkate alınması ve onların da tüm dünyadaki terörü ve kargaşayı bitirme adına samimiyetle aksiyona geçmesi için Hükümetin çaba sarfetmesi gerekir. Barış "İslam" demektir. Süreçte bu doğrultuda din kardeşliğinin ön plana çıkarılması gerekir.

GEÇ BİLE KALINMIŞ BİR ADIM

Habib-i Neccar Camii İmamı Fethullah Uğraş

Çok heyecan verici bir süreç. 100 yıllık özlemimiz olan bu barış ortamı, ülkemiz adına da iyi bir fırsat. Geç bile kalındı diyenlerdenim.

Hatanın neresinden dönülürse kardır ama bu adım 90'lı yıllarda atılmış olsaydı Türkiye inanın çok farklı yerlerde olacaktı.

Tabiki zaman gösterecek bu işin sonunu. Şimdiden kestirmek zor.

Karşı çıkanlar şundan endişeli; Kürtler ayrı bir devlet mi kuracak diye. Zaten doğudaki Kürt vatandaşlarımızdan çoğu İstanbul'da aşıyor. İsteseler bile ayrılamazlar. Türk-Kürt birbiriyle evlenmiş. Kim kimi bırakıp nereye gidecek?

Dinimiz bir, kitabımız bir, peygamberimiz bir, en önemlisi vatanımız bir. Bu kadar birlikteliğin olduğu yerde silahlar neden konuşsun..

Heba oldu geçen yıllar. İnsanlarımız öldü, ekonomimiz zarar gördü.

TÜRKİYE SON 10 YILDA BÜYÜK ADIMLAR ATIYOR

Musevi esnaf İbrahim Cemal

Hükümet yanlısı değilim ama bu adımı destekliyorum. Barışa giden her yol güzeldir. Her yol denenmeli. Zaman gösterecek birlikte göreceğiz.

Türkiye gündemi çok çabuk değişen bir ülke.

Bugün doğru gibi görünen bir adım yarın yanlış atılmış bir adım olarak değerlendirilebilir.

Ama şu da var, Türkiye son 10 yılda büyük mesafeler aldı. Barış sağlanır, silahlar susarsa daha da ileri gidecektir.

Türkiye'miz çok iyi yerlere gelecektir.

Hatay yıllardır bizim barış içinde yaşadığımız kent. Kimseyle bir sorumuz olmadı. Ben yıllardır burada esnafım herkes bizi tanır bilir.

Dediğim gib sonunda barış varsa gidilen yol yanlış değildir.

MERHAMETSİZ BARIŞ OLMAZ

Peder Domenico Bertogli - Antakya Katolik Kilisesi

Sonunda barış varsa elbette destek verilmesi gereken bir süreç. Çok geç bile kalındı. Niyet güzel hiç yoktan. Umarım sonu da güzel olur.

Azınlıklar konusunda Türkiye son yıllarda iyi işler yaptı. Önceleri TC vatandaşı Hristiyan gençleri askerlik için terörün yoğun olduğu yerlere gönderirlerdi. Bu sorunu artık görmüyoruz.

Savaşla bir ülke var olamaz. İçten çözülür. Sonu hep ölüm. O ona tokat atmış, o ona atmış bu böyle sürüp gitmez.

Ben İtalyanım. Bu sorunun benzeri bizim ülkede de vardı. Ama taraflar ön yargısız olarak masaya oturdular ve taleplerini ortaya koydular. Çözüm bulundu. Ama ön yargıları masaya getirmemeli.

Hatay, Türkiye'nin kenti. Herkes burada rahat. Dini ve ırk yönünde bir problem yaşanmıyor.

Bizim yeni papamız göreve başlarken ne dedi: Barış merhametsiz olmaz. Barış merhametle olur. Bu söz çok önemli.. Çok şey anlatan kısa bir söz.

ÖCALAN'LA DA GÖRÜŞÜLEBİLİR

Hatay Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır

Atatürk, cumhuriyeti kurarken Arap-Türk-Kürt-Laz ayrımı yapmamış. Herkesi eşit vatandaş olarak anayasal güvenceye almış. Kader birliği olmuş. Sarıkamış'ta Çanakkale düşmana karşı savaşırken Kürtler de Türkler de bir olmuş. Ancak hepimizin üst kimliği Türklüktür. Ama diğer tarafını ırkını da inkar etmek olmaz.

Çözüm süreciyle ilgili olarak, bazı tavizlerin verildiği şüpheleri var. Tam olarak bilemiyoruz. Ülkede kan aksın istemeyiz. Herkes eminin bunu destekler.

Ama sorunu çözerken de ulus kavramı zedelenmemeli. Bu çerçevede terör denen illet bitirilmeli.

30 yıldır birbirimizi vurduk. Aileler birbirine düşman. Ölen teröristin annesi Türk askerine, şehit olan askerin annesi doğululara karşı arasına mesafe koydu. Kan davasına dönmek üzere bu gidişat. Bunu sonlandırmak için Öcalan'la görüşme yapılabilir. Ama şehit ve gazilerimizi de kırmaktan sakınılmalı.

Çıkıyor BDP'li bazı vekiller özerklik istiyor. Bunlara prim verilmesin. Türkiye sınırları içinde başka bir devlet kurulmasına karşıyız.

BAŞBAKANA GÜVENİYORUZ

Tunceli'de şehit düşen Ender Mahzenoğlu'nun kardeşi Fatih Mahzenoğlu

Türkiye'nin önünü görmesi için bulunmaz bir fırsat. Benim kardeşim şehit oldu ama başka insanların bu acıyı yaşamasını istemem. Bunu en iyi biz biliriz.

Televizyonlardan takip edebiliyoruz sadece. Başbakan Erdoğan, taviz vermeyeceğiz diyor. Eğer öyleyse sorun yok. Türklük ve bayraktan taviz verilsin istemeyiz.

Kürtler de destek veriyor bildiğim kadarıyla. Bu süreç aslında onlar için bir ödüldür.

Ana dillerinde konuşma bence tehlike değil. Ama bunu kamuda yaygınlaştırmak isterlerse sorun olur. Mesela Almanya, Türkler orada evlerinde Türkçe konuşuyor. Sorun olmuyor. Ama Alman hükümeti, tüm yabancılara Almanca şartı koşuyor. Çünkü ülkenin tek resmi dili olur.

Kısacası Başbakan Erdoğan'a güveniyoruz. Yanlış adım atacağın sanmıyorum.

TÜRKİYE 30 YILINI KAYBETTİ AMA ÖNÜNDEKİ 100 YILINI KURTARACAK

Hatay Eğitim-Sen Şube Sekreteri Hasan Kaplan

Biz olumlu bir gelişme olarak bu adımı değerlendiriyoruz. Hatta geç bile kalındı. Bu süreç 2000'li yıllarda başlasaydı keşke diyoruz.

Çözüm süreci dediğimiz bu gelişmede, iki tarafın da kırılgan olduğu yönlere dikkat edilmeli. Çok zorlama olmadan bu süreç ilerlemeli. İleride ne olur şimdiden bir şeyler demek oldukça zor.

Ama başarıyla tamamlanırsa Türkiye kaybettiği 30 yıldan çok fazlası bence önündeki 100 yılını kurtarır. Çünkü Türkiye'nin en büyük sorunu bu. Ekonomiden bile önemli. Bir ülkede huzur yoksa para olsa ne olur olmazsa ne olur? Önce huzur , barış ve kardeşlik olmalı.

Bu kapsamda akil insanlar heyeti oluşturuldu. Genel olarak olumlu ama eksikler var bence. Vedat Türkali, Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal gibi aydınlar da olmalıydı.

Doğu toplumunun sürece katkı sunacağına güvenim tam, batı insanımız da bu sürece ikna edilmeli. Burada da size yani medyaya büyük görev düşüyor.

ferhat.esnek@haber7.com

Okunma Sayısı-41092

Zülfikar GENÇTÜRK Zülfikar GENÇTÜRK Giriş 31 Mayıs 2013 23:46 (Son Güncelleme 30 Ekim 2013 10:18)
Türkiye Cumhuriyeti, Doğu ve Batıyı birbirine bağlayan önemli stratejik köprü konumundadır. Ülkemizde bugüne kadar iktidar olmuş partiler hep iyi niyetle yola çıkmışlardır. Zaman içersinde bunları sekteye uğratan unsurlar çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti”nin gerek siyasi gerekse ekonomik istikrarında bir rahatlamanın ortaya çıktığı noktada, bahsi geçen ve ülkeyi zarar vermeyi alışkanlık haline getiren mihrakların;

Son olarak yediden yetmişe herkesin kabul ettiği bu olumlu gidişatı, barış sürecini nasıl engelleyebiliriz; Ülkeyi nasıl kargaşa ortamına sürekleyebiliriz, 1 Mayıs'ta denendi başarılı olunamadı,

Bugün ise Taksim Gezi Parkı bahane edilerek, Geçmişte olduğu gibi,Sayın Başbakanımız Erdoğan'ın, Başında bulunduğu, TC Hükümetini iktidardan nasıl uzaklaştırırız noktasından hareket ederek,alçakça iftira kampanyasına baş vurdular.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylar marjinal grupların emelleri doğrultusunda ilerlerken sanatçı kişiliğini bir yana bırakıp örgüt üyesi gibi hareket eden sözde aydınları da ortaya çıkardı.

Taksim'deki Gezi Parkı olaylar sürerken provokasyon yapmak isteyenler için de bulunmaz bir nimet olmuş durumda.Sosyal Medya Üzerinden Alçakça iftirada bulundular,Taksimde İnsanların Polis Panzeri altında Ezildikleri,Yalanıyla eylemlerin yurt geneline yayılması için provoka ettiler,

Olayların iki gün daha sürmesi halinde Anayasa Mahkemesi tarafından Hükümetin Düşürüleceği,Fısıltı gazetesi aracılığı ile sosyal paylaşım sitelerine aktardılar. Türkiye'nin ekranlardan tanıdığı birçok saygı duyduğu isimlerin hükümete olan kinlerini sosyal medya üzerinden kusmaları,Halkımız tarafından büyük hayal kırıklığı yarattı.

Akıl almaz senaryoları tatbik sahasına konmak suretiyle, Ecdadımızın bize miras bıraktığı bu cennet vatanımıza yapılabilecek en büyük kötülüğü yapmaktalar.istanbul'a 3'ncü köprü yapılmasın, İstanbul büyük kanal projesi hayata geçmesin, 3'ncü Hava Limanı yapılmasın, Enerji Santralleri yapımını durdurun.

Bir ülkede halkın yüzde 55 oyla seçtiği iktidarın hükmetmesi dışında bir başka hükmedenin bulunması, o ülkede Nizam’ a Devlet düzenine Anarşi ve Bozgunculuğun hakim olması demektir. O halde yukarıda anlatılan bütün realite ve gelişen yaşadığımız olaylar, Yüzyılda çıkan bir lider olan, Sayın Başbakanımız,Recep Tayyip Erdoğan ve Başında Bulunduğu, TC Hükümetini küçük düşürmek ülkeyi yönetmekte başarısız olduğunu pasafize ederek başka güçlere hakim ve meşru kılmaktır..

Alınan son bilgilere göre, Suriye üzerinden Ülkemizin İstikrarını bozamayan, İçteki ve dıştaki vatan hainleri, El Muhaberat başta olmak üzere diğer dış istihbarat örgütleri, işbirlikçileri, Büyük paralar harcıyarak Taksim Gezi Parkı bahane edilerek Ülkemize Karşı Yarın (01.Haziran 2013) Tüm dünyada büyük bir eylem hazırlığı içersinde oldukları, Uluslararası ajanslardan duyuldu.

Ülkemize tekrar 03 Kasım 2002 Öncesine Götürmek istedikleri belli. Çok dikkatli olmamız lazım, sağduyuyu elden bırakmayalım. Yıllarca izlediğimiz filmin tekrarı sahnede. Onun için millet olarak çok uyanık olmamız lazım, sahnelenmek istenen oyunların figüranı olmayalım.

Nihal Atsızın şu mısralarını unutmayalım

“Hayatın kamçısıyla sızar derinden kanlar. Senin büyük derdinden başkaları ne anlar?
Vicdanını Paris’e, Moskova’ya satanlar.Küfür diye bakarlar senin dualarına!”

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3 Kasım 2002 de İş başına geldiği günden sonraki yaşanan süreç ve geldiğimiz durum Dünyanın 16 Ekonomisinden biri ve dünyada parmakla gösterilen bir ülke, Yönetilen değil Yöneten ülke..

03 Kasım2002 SeçimlerinYapıldığı tarihde, Ülkemizin Hükümranlığı Sorgulanmaktaydı Böyle karanlık günlerde Adalet ve Kalkınma Partisi İktidar oldu Ülkemiz aydınlığa kavuştu...

31 Mayıs 2013 22:43 Zülfikar GENÇTÜRK

 
 
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

SON DAKİKA HABERLERİ

Zülfikar GENÇTÜRK Zülfikar GENÇTÜRK
HEDEF, ERDOĞAN ve TÜRKİYE'NİN ULUSAL BÜTÜNLÜĞÜ.... MUTLAKA OKUYUN....
Ahmet Olcay Ahmet Olcay
Nüfusumuz artmadığı için bir imparatorluğu kaybettik
Osman PACAL Osman PACAL
Oyuna dikkat! Sırf bunun için kurulmuş şirketler var!
H. Fikret BAYRAKTAR H. Fikret BAYRAKTAR
FET֒den alınacak üç ders
S.Temel İLKİTOĞLU S.Temel İLKİTOĞLU
50 yıllık simülasyon!
Davut Uyumaz Davut Uyumaz
Yaşasın millet!
İsmail Yavaş İsmail Yavaş
15 Temmuz bir ‘uyuyan hücre’ girişimidir!
Ramazan Yıldırım Ramazan Yıldırım
DEĞİŞİM
Ulvi Murat Tunca Ulvi Murat Tunca
TARIM BAKANI,YANILTILARAK ÇİFTÇİ ÜZERİNDE, OYUN OYNANMAKTA!

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz mi ?Tüm Anketler

 

 

 

Anasayfa | İletişim | Künye | Manisa'da, Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Reklam Servisi | Sayılar | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | Sık Kullanılanlara Ekle | Ana Sayfam Yap | RSS Kaynağı