Anasayfa | İletişim | Künye | Manisa'da, Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Reklam Servisi | Sayılar | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | Sık Kullanılanlara Ekle | Ana Sayfam Yap | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR


 

Döviz Kurları
TCMB Döviz Kurları (14.12.2017)
Döviz Alış Satış
ABD DOLARI 3.8323 3.8392
EURO 4.5316 4.5398
SUUDİ ARABİSTAN RİYALİ 1.0219 1.0237

Adanada Huzur

Manisa'da, Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi

Giriş Tarihi: 30.11.2016 19:27 Son Güncelleme Tarihi: 30.11.2016 23:02

Manisa'da, Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi

Manisa'da,Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi (SİROMA) Projesi kapsamında Roman vatandaşlara eğitim verecek kamu personeline yönelik eğitim Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi verilmeye başlandı.

Manisa'da, Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi

Manisa sosyal hizmetler il müdürlüğü..binasında başlayan eğitim çalışmalarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş-Kur, Sosyal Güvenlik Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Bakanlığına bağlı 100 personel, üç gün boyunca uzmanlar tarafından eğitilecek.

Birinci tur eğitici eğitimi programı açılış programında konuşan SİROMA Manisa Birim Koordinatörü Ceyda Şahin , projenin dezavantajlı grupların sosyal entegrasyonu açısından önemli olduğunu kaydetti.

Projenin faydalarına değinen Şahin , şöyle konuştu:"Proje, Manisa'mız ve Türkiye için de çok önemlidir. Birlik ve beraberliğe elbette ki her zaman ihtiyaç var ama bu günlerimizde memleketimiz olarak çok daha büyük bir ihtiyaç var

Manisa Bölgesi Romanları , Roman Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği 2.ci Başkanı Rol model ve Mesaj Gazetesi Genel Y.Y. Zülfikar Gençtürk yaptığı konuşmada, bizler asla romanlar'a ayrım yapıldığını kabül etmiyoruz...Roman vatandaşların şikayetleri ve yaşanan  olumsuzluklar,Yerel yönetim,Belediyeler,Art niyetli bazı yöneticilerden kaynaklanmaktadır.Romanlar bu ülkenin asli unsurudur,

Romanlar Selçuklu, 600 yıllık Osmanlı dönemi ve son 93 yıllık Cumhuriyet döneminde hiç bir zaman ülkesine ihanet ve hainlikte bulunmamışlardır.

Gençtürk, Romanlar için soykırım Hitler almanyasnda yaşandı II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da devam eden "saf ırk" politikasından Çingeneler de nasibini almış. Almanların Yahudileri yaktığı konusu dünya kamuoyunda tartışılıp hep gündemde tutulmaya çalışılırken Çingenelerden hiç bahsedilmiyor. Yahudiler ön planda tutulup, dünya kamuoyu nezdinde çok güçsüz olan Çingenler hep gözardı ediliyor. Savaşın sürdüğü yıllarda Almanlar 500 bin Çingeneyi diri diri fırınlarda yakmış, on binlerce Çingeneyi de göçe zorlamış. Kamplarda kaybolan Çingenelerin sayısı ise tam olarak bilinmiyor.

Almanya'da 1938'de başlayıp 1945 yılına kadar Çingeneler değişik zulüm ve işkencelere maruz kalmışlar. Alman arşiv belgelerinde de Çingenelere yönelik zülümlerle ilgili detaylı bilgilere yer veriliyor. Arşiv belgelerine göre ağır işlerde çalıştırılan binlerce Çingenenin, Dachau kampında fırınlarda yakıldığı ortaya çıkıyor. Yine arşiv belgelerine göre Almanların nüfuz sahası içinde bulunan ve "3. Bölge" olarak bilinen toplama kampında 500 bin Çingenenin yakılarak imha edildiği belirtiliyor. Çingenelere yönelik bütün bu zulümlerin, işkencelerin, öldürülmelerin sebebi konusuna ise, yine arşiv belgeleri tanıklık ediyor; Türk ajanı olmaları.

Çingene nasıl Türk ajanı olur?

Almanlar, sadece Türk ajanı olduklarını gerekçe gösterip 500 binden fazla Çingeneyi yakıp, binlerce Çingenenin de göç etmesine yol açtılar. Peki bir Çingene nasıl Türk ajanı olur? Bu sorunun cevabı ise tarihte saklı. Avrupa'daki hatta dünyadaki hemen hemen tüm devletler Çingenelere zulmederken, Osmanlı Devleti Çingeneleri korumuş, onları birey olarak kabul etmiş.

Dünyanın hassas bir coğrafyasında yaşadığımız ve dünya politikalarını etkiliyecek bir konumda bulunduğumuz için maalesef bu memlekette kaşınması mümkün ne kadar yara varsa, Türk insanını bölebilmek ve ayırabilmek için bütün olanaklar kullanılmıştır.
Bundan 40-50 sene evvelinden beri bu memlekette,solculuk-sağcılık davası ile kargaşalığa itilmiş ve 5 bin insanımız ölmüştür.60-70 bine yakın insanımız ceza evlerinde ömürtüketti,Bu ülke için çok şey ifade ediyorlardı,Ama sılagonlar uğruna iki taraflı çok ciddi kavgalar oldu, Bunun sonunda hiç kimse fayda görmemiştir,Ülkemiz insanımız zarar görmüştür.

Makedonya’dan Son günlerde Türkiye'ye bazı akrabalarını ziyarete gelen romanlar, Ülkemizi gezdikten sonra bize söyledikleri, Sizler bu ülkenin kıymetini biliniz bu ülkedeki özgürlük Dünyanın hiçbir yerinde yok, Bu ülkeyi demokrasi dersi vermek isteyen,
Avrupa’da Almanya’da özgürlükler adına işleyiş nasıl biliyor musunuz, Almanya’da bir insan beşer olarak her türlü suçu işleyebilir bağımsız mahkemelerde yargılanır cezasını çeker.
Ancak suçu güvenlik güçlerine, polise,askere silahla ateş etmek kamu düzenini bozmak ise bu tür suç işleyenler mahkemeye çıkarılmazlar, çatışma sırasında öldürülürler sağ kalmışsa, nezarette bir gün veya iki gün tutulur üçüncü günü zehirli iğne ile öldürülür.
Bu ülkenizin (Türkiye) kıymetini bilin tüm dünyanın gözü ülkenizde,

Projede sosyal ara bulucu görevinde bulunan, Manisa Bölgesi Romanları , Roman Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Aslan Uğurçay bizler romanlar olarak Devletimizden ayrıcılık görmedim 30 yıl kamuda memur olarak görev yaptım emekli oldum, Uğurçay projenin dezavantajlı gruplara önemli katkıları olacağını söyledi.

SİROMA Manisa Eğitim Uzmanı Hamza Ayten,

Projenin sağlıklı bir şekilde işlemesine yönelik olarak eğitici personelin uzmanlara tarafından eğitileceğini ifade eden Ayten, şunları kaydetti:

"Projenin temel amacı, Türkiye’de Romanların ve diğer dezavantajlı grupların sosyal entegrasyonunu güçlendirmek ve bu gruplar arasında yoksulluğu azaltmak için hizmet sunumunu iyileştirmektir. Türkiye Cumhuriyeti ve AB tarafından ortak finanse edilen proje ekibinde, sosyal içerme alanında uzmanlaşmış Türk ve uluslararası uzmanlar yer almaktadır.

Psikolojik Danışman Süheyla Evşan Serficeli,

Proje kapsamında, sosyal hizmetler, istihdam ve eğitimde sosyal içermenin geliştirilmesine ilişkin eğitim materyalleri, kitapçık ve rehberler hazırlanacaktır. Projenin iki yıllık uygulama süresi içinde, eğitim ve kamu hizmetleri sunumu alanlarında geliştirilen yeni uygulamaların ülke genelinde uygulanmasına yönelik strateji ve eylem planları hazırlanacaktır."

 

SON DAKİKA HABERLERİ

Zülfikar GENÇTÜRK Zülfikar GENÇTÜRK
HEDEF, ERDOĞAN ve TÜRKİYE'NİN ULUSAL BÜTÜNLÜĞÜ.... MUTLAKA OKUYUN....
Ahmet Olcay Ahmet Olcay
Nüfusumuz artmadığı için bir imparatorluğu kaybettik
Osman PACAL Osman PACAL
Oyuna dikkat! Sırf bunun için kurulmuş şirketler var!
H. Fikret BAYRAKTAR H. Fikret BAYRAKTAR
FET֒den alınacak üç ders
S.Temel İLKİTOĞLU S.Temel İLKİTOĞLU
50 yıllık simülasyon!
Davut Uyumaz Davut Uyumaz
Yaşasın millet!
İsmail Yavaş İsmail Yavaş
15 Temmuz bir ‘uyuyan hücre’ girişimidir!
Ramazan Yıldırım Ramazan Yıldırım
DEĞİŞİM
Ulvi Murat Tunca Ulvi Murat Tunca
TARIM BAKANI,YANILTILARAK ÇİFTÇİ ÜZERİNDE, OYUN OYNANMAKTA!

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz mi ?Tüm Anketler

 

 

 

Anasayfa | İletişim | Künye | Manisa'da, Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Reklam Servisi | Sayılar | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | Sık Kullanılanlara Ekle | Ana Sayfam Yap | RSS Kaynağı