Anasayfa | İletişim | Künye | Manisa'da, Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Reklam Servisi | Sayılar | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | Sık Kullanılanlara Ekle | Ana Sayfam Yap | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR


 

Döviz Kurları
TCMB Döviz Kurları (14.12.2017)
Döviz Alış Satış
ABD DOLARI 3.8323 3.8392
EURO 4.5316 4.5398
SUUDİ ARABİSTAN RİYALİ 1.0219 1.0237

Adanada Huzur

DEĞİŞİM

Okunma  Yazar : Ramazan Yıldırım
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 742
Tarih  Tarih : 01 Temmuz 2016 11:17

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Giriş:01 Temmuz 2016 02:26: Son Güncelleme: 01 Temmuz 2016 10:04

Fikirci Bey yazdı: DEĞİŞİM
Görülen o ki; Başbakan değişimi iktidara yaradı. Dış politikadaki hamleler güncellenerek çok iyi noktalara ilerliyor. Peki ya algı yönetimi?


Fikirci Bey yazdı: DEĞİŞİM

 

DEĞİŞİM

Başbakan değişikliğinden sonra pekçok alanda olduğu gibi, dış politikada da dikkate değer bir değişiklik göze çarpıyor. Bu değişiklikleregeçmişten bir kopma, bir kırılma olarak değil de, aynı politikaların yapıcı bir devamı olarak bakmak gerektiğini düşünüyorum. Rusya ile mektuplaşmak Rus pilotunun haklı bulmak anlamına gelmiyor. Dolayısı ile aslında bu,yabancı basının ve onların yerli uzantılarının iddia ettikleri gibi bir "özür" değil. Bu anlamda,önceki politikaların üstü çizilmiş değil.

Yine İsrail'in hatasını utangaç da olsa kabul etmesi, ama bunu fazla afişe etmemesi de Mavi Marmara olayındaki haklılığımızdan vazgeçmediğimizin bir göstergesi. Ama Müslüman birülkeden özür dilemek İsrail'in reflekselerine aykırı. İsrail'in en büyük amacı dünyaMüslümanlarının bir ittihad içerisinde olmamaları, dolayısı ile bir "hamilerinin" olmaması. O işzaten 1924'te halifenin kovulması ile Batı için bitmiş görünüyordu. Tabi şimdi bizim din kardeşlerimize yeniden sahip çıkmaya kalkmamız hiç kabul edilebilecek birşey değil.

Ancak burada dramatik olan muhalefetin her zamanki tutarsızlığı ve omurgasızlığı. İsrail ile anlaşmazlık yaşanınca nerede ise Siyonist olmuşlar, hükümete saldırmışlardı. Şimdi anlaşma sağlanınca Anti-Semitik kesildiler başımıza, yine hükümete saldırıyorlar.

Rus uçağı düşürüldüğünde neredeyse Putin'e "Gel Türkiye'yi bombala" deme  kıvamına gelenler, bu kez de "Siz kime sordunuz da Putin'den özür dilediniz!" hamasetindeler. Zaten iki lafı bir araya getirme özürlü Kılıçdaroğlu bir pot daha kırıp içinde "yalama" gibi amiyene sözcükler geçen bir gafa daha imza attı. Yakında yine "onu demek istemediğini" dinleriz...

Bu tutarsızlık muhalefeti yoruyor mu bilmem ama tabana gına geldiği muhakkak. Hep hükümet krizleri yaşamaya alışmış Türkiye, şu anda ağır bir muhalefet krizi yaşıyor. Kılıçdaroğlu'nun kendi partisi içindeki popülerlik sorunu yetmezmiş gibi, şimdi bir de MHP'nin paralel kıskacına alınma operasyonu var.

Önümüzdeki muhtemel değişiklikler arasında yeni bir Mısır "açılımı", Suriye savaşında bir gücelleme de yolda diye düşünüyorum.

Öte yandan bizim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı neredeyse bizim basınımızdan daha fazla dert edip hergün 3-5 Erdoğan haberi le çıkan ABD ve AB basını da,İngiltere'nin ayrılması ile kendi derdine düştü. İnsanın "Yahu, durun tamam dağılmayın, biz girmiyeceğiz" diye dalga geçesi geliyor. Çünkü hakikaten İngiltere'de "AB'denayrılalımcılar"ın en büyük propaganda malzemesi "Kaçın, Türkler geliyor!"du ve tuttu. Yüzyıl sonra bile hala "Türkler geliyor!" ha? Peh peh peh...Diğer sebepler arasında "Artık pasaportlarımız tekrar lacivert olacak ne güzeeel!"; "Elektrikli süpürgelerimiz AB sınırı olan1600 wattan yüksek olacak, heryeri bir temiz süpüreceğiz" gibi ergenvari atarlanmalar, "Alemin fakirlerini biz mi finanse edeceğiz?"; "İngiltere'ye dönen İngilizler havaalanına indiğinde artık kendi ülkelerinde AB kuyruğunda beklemeyecek" gibi ayrımcı ve ırkçıgerekçeler bulunuyordu. Bu maddelerle bir kampanyanın kazanılması hakkında bizim İngiliz (ve genelde Batı) muhipleri ne düşünüyor acaba? Hani o muasır medeniyet çıtası hakkında yani...

İçeride ise en büyük sorun hala terör. 1975'de "Birleşik, bağımsız ve demokratik Kürdistan" hayali ile kurulan PKK bugün, bırakın dört ülkede "birleşmeyi", daha başta Apo'ya karşıbirlikte darbe yapan Demirtaş kliği ile Kandilciler arasında bile bir ağız birliği sağlayamıyor.  Barzani ile ilişkileri zaten Türkiye'nin ilişkilerinden bile kötü. Barzani'nin "savaşı şehirlere taşımayın" gibi en insancıl yaklaşımını bile kaale almayanların birlikten söz etmeleri söz konusu değil.

"Bağımsızlığa" gelince, bu aslan anti-emperyalist solcuların finansörü ABD ve AB. Yani yıllardır sövüp saydıkları emperyalizmin göbeği. Emperyalistlerle ilişkileri, emperyalist olmakla suçladıkları Türkiye'den çok daha iyi.

"Demokratiklik" ise bir slogan malzemesi olmak dışında hiçbir zaman PKK'nın bir önceliğihaline gelmedi. Serok Apo'dan sonra Serok Sılho olmaya çalışan Demirtaş ve eş-serokların Ortadoğuda "yeni bağımsız ve demokratik bir devlet" kuracağına inanan saftirikler Yüksekova'da bile kalmadı.

PKK son altı ay içinde muhtemelen en ağır eleman kaybını verdi. Rakamlar muhtelif, beş ile yedi bin arasında değişiyor. Ancak burada önemli bir fark var. Geçmişte PKK, ağır kayıplara uğrasa bile bunu siyasi fedakarlığa tahvil eder, kendini destekleyenler arasında bir prestij kaybına uğramaz, PKK severler arasında genelde siyasi gücünü pekiştirirdi. Şimdi ise tam tersine eleman kaybıyla birlikte prestij kaybına da uğruyor, çünkü insanların umutlarınıbağladıkları barış masasına  tekme attıktan sonra kendi halkına verdiği tek şey, acı gözyaşı,ölüm ve sürgün oldu. Bu siyasi taban kaybı PKK için eleman kaybından çok daha önemli ve aynı zamanda da Türkiye'nin en büyük kazanımı. Çünkü PKK öyle bir kısır döngüye düşüyor ki siyasi kayıp, yeniden eleman seferber etmesini engelliyor. Yani bitiyor.

Kuşkusuz PKK bir terör sorunudur ve birgün Türkiye bunu tamamen çözecektir. Ama Kürt sorunu kapı gibi karşımızda durmaktadır. Üstelik bu iki kadim halkın kendi barışını kendileri yapmasın diye PKK'ya gökten mühimat yağdırıp "milli" çözümden vazgeçmelerini sağlayan "üst akıl" sayesinde barış sürecinin başladığı 2013'den bile çok daha gerideyiz ve hiçbir şey de eskisi gibi olmayacak. Ama belli ki ilk iş bu üst akılın Kürtler üzerindeki elini kesmekolmalı. Demirtaş'ın AB'ye yönelik "Türklere vize serbestisi vermeyin, yoksa bizim hevaller sizin oraya dolar, biz de burada geberecek adam bulamayız" tehdidi canı burnunda AB'yi daha ne kadar etkileyecek göreceğiz.

Aslında benim asıl sormak istediğim soru başka idi, konu fazla uzadı.

Başbakan değişikliğinden sonra uluslararası ilişkilerde bariz bir farklılaşma görülürken, ve görüleceğini bizim Dışişleri çok önceden bilirken bu konularda hangi kamu diplomasisi çalışmalarını yaptı? Mesela  Rusya'ya mektup gönderilmesi veya İsrail ile yumuşama konularında hangi kamu diplomasisi kampanyalarını başlattı? Hangi "pro-aktif" adımları attı, nerede ön aldı? İçeride ve dışarıda hangi kamu oyunu hazırladı? Yoksa kamu diplomasi görevlileri de bizim gibi gazetelerden mi öğrendiler gelişmeleri? Açın bugün bütün yabancı gazeteleri, başlık "Erdoğan Rusya'dan özür diledi" şeklinde. Peki öyle mi oldu? Yukarıda söyledim, yakında Mısır ve Suriye konusunda da yeni hamlelerin eli kulağında olduğunu biz "bile" biliyoruz. Peki, bizim kamu diplomasicilerinin haberi var mı? Varsa ne yapmayı düşünüyorlar?

Fikirci Bey twitter: @kalemcile

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

SON DAKİKA HABERLERİ

Zülfikar GENÇTÜRK Zülfikar GENÇTÜRK
HEDEF, ERDOĞAN ve TÜRKİYE'NİN ULUSAL BÜTÜNLÜĞÜ.... MUTLAKA OKUYUN....
Ahmet Olcay Ahmet Olcay
Nüfusumuz artmadığı için bir imparatorluğu kaybettik
Osman PACAL Osman PACAL
Oyuna dikkat! Sırf bunun için kurulmuş şirketler var!
H. Fikret BAYRAKTAR H. Fikret BAYRAKTAR
FET֒den alınacak üç ders
S.Temel İLKİTOĞLU S.Temel İLKİTOĞLU
50 yıllık simülasyon!
Davut Uyumaz Davut Uyumaz
Yaşasın millet!
İsmail Yavaş İsmail Yavaş
15 Temmuz bir ‘uyuyan hücre’ girişimidir!
Ramazan Yıldırım Ramazan Yıldırım
DEĞİŞİM
Ulvi Murat Tunca Ulvi Murat Tunca
TARIM BAKANI,YANILTILARAK ÇİFTÇİ ÜZERİNDE, OYUN OYNANMAKTA!

ANKET

Yeni Web Sitemizi Beğendiniz mi ?Tüm Anketler

 

 

 

Anasayfa | İletişim | Künye | Manisa'da, Siroma Projesi İle Ayrımcılığı giderme eğitimi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Mesaj Gazetesi | Reklam Servisi | Sayılar | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle | Sık Kullanılanlara Ekle | Ana Sayfam Yap | RSS Kaynağı